See artikkel ootab keeletoimetamist. (Juuli 2024) |
Riistvaraline kiirendamine (inglise keeles hardware acceleration) on arvutitehnika valdkonnas kasutatav meetod teatud arvutusoperatsioonide kiiremaks ja tõhusamaks täitmiseks spetsiaalse riistvara abil.[1] See annab parema jõudluse ja efektiivsuse paljudes operatsioonides. Enamikku operatsioone saab täita keskprotsessoril (CPU-l), kuid see võib olla aeglane ja ebaefektiivne. Mõningaid operatsioone saab teha oluliselt kiiremini ja efektiivsemalt spetsiaalse riistvara abil.
Digitaalarvutite maailmas on protsessorei alates üldotstarbelistest protsessoritest täielikult kohandatud riistvarani. Üldotstarbeline protsessor pakub tavaliselt kasutajale lihtsamat ja kasutajasõbralikumat kogemust tänu laiemale ühilduvusele ja tarkvaratoele. Ent samal ajal võib see kaasa tuua halvema tõhususe ja arvutusvõime võrreldes spetsialiseeritud või kohandatud lahendustega. Kasutajad peavad tasakaalustama mugavuse ja jõudluse vahel, valides vastavalt oma vajadustele ja eesmärkidele sobiva protsessori.
Enamik arvuteid kasutab riistvaralist kiirendamist mingil moel. Personaalarvutites on CPU enamiku protsesside jaoks ja graafikaprotsessor (GPU) pildi näitamiseks.